Натрупване на урина + поява на амонячна миризма ● Натрупване на минерали ● Натрупване на препарат ● Натрупване на кремове против подсичане

2 октомври 2019
Натрупване на урина + поява на амонячна миризма ● Натрупване на минерали ● Натрупване на препарат ● Натрупване на кремове против подсичане

Остра миризма на амоняк, която те удря в носа буквално минути след като пелената е била поставена и напишкана. Сигурна съм, че повечето семейства се сблъскват с това по-скоро рано, отколкото късно – аз самата съм го преживявала и знам, че не е страшно, но пък е изключително досадно. Почти 2 години с многократни пелени ме научиха, че амонячната миризма е проблем на рутината за пране, а не на самите пелени, затова искам да обясня достатъчно простичко какво не е наред в тези моменти. (А всички вие, които не сте се сблъсквали с миризливите пелени, имате най-искрените ми поздравления, защото имате перфектен ритъм и режим на поддръжка!)

Обичайното натрупване на урина в многократните пелени е следствие на недобро изпиране и когато това се случи, трябва хубавичко да си преговорите елементите от рутината ви за пране, защото едно или повече неща от нея не се случват правилно.

  • Недостатъчно количество препарат за пране. Много семейства не успяват да дозират правилно препарата си, защото четат препоръки да използват по-малко количество, когато перат пелени. (edit 06.2021: Също така не съобразяват дозата на препарата с размера на пералнята си, особено ако притежават пералня над 5кг. - обикновено на етикета има конкретна инструкция за различния обем. За съжаление, това води не само до недобро отмиване на урината, а до нейното постепенно наслояване в плата, което вече не може просто да се премахне с повече препарат.)
  • Лош избор на препарат за пране. Както всички хора, загрижени за околната среда и за собственото си потребление, ние се опитваме да използваме „зелени“ алтернативи на класическите препарати за пране, които обаче често пъти нямат истинска измивна сила. Всички еко препарати, които съдържат единствено сапун и евентуално сода бикарбонат, не могат да отмият добре урината, особено ако пелената е по-плътна и многопластова. В търсене на добър екологичен вариант за пране на пелени попаднах на хиляди сравнителни изследвания за измивната сила на „зелените“ препарати и повечето от тях заключаваха, че те дават много, много по-слаби резултати от комерсиалните прахове за пране. Тъй като за момента не съм открила потвърдено работещ еко-прах за пране на многократни пелени, мога да ви препоръчам да перете с еко-препаратите само ежедневните си дрехи, които не са силно замърсени.
  • Отстраняването на трайното натрупване на урина от пелените може да се направи (edit 06.2021: по два начина: първият е чрез накисване в разредена белина (Bottomlane се доверява на указанията на група учени-доброволци от Австралия, Нова Зеландия и UK, които прилагат научен подход към прането - те са Clean Cloth Nappies, като инструкции за правилната доза и пропорция можете да получите от сайта им  cleanclothnappies.com); вторият начин е да пуснете абсорбиращите части (предварително изпрани) на 90 градуса с половин доза препарат, като амониевата киселина ще се разтвори от високата температура. Разбира се, само естествените материи биха издържали това пране, а микрофибърът и непромокаемите кавъри могат само да се накисват в белина. Ако този метод не помогне напълно да се отстрани урината, накиснете в белина. Дълбокото почистване, или т.нар. "стрипване", което включва накисване на абсорбиращите части на пелените в безхлорна белина и омекотители за вода, е изключително широко разпространено в повечето родителски общности, но след години практика, изследване и обсъждане, дамите от Clean Cloth Nappies вече не препоръчват този метод на дезинфекция заради спорните резултати и рисковете от ненужна повреда на PUL-а и ластиците на пелените. CCN обясняват подробно в уебсайта си и защо белината е напълно безвредна за околната среда, а заедно с това е и най-доброто решение за дезинфекция, защото разтваря натрупаната амониева киселина, убива бактерии и избелва петна.)

Black-design-separator

Ако живеете в район с твърда вода, е силно вероятно да чуете са "натрупване на минерали". (edit 06.2021: Всъщност няма същинско наслояване в плата), а допълнителните минерали във водата правят пелените много трудни за изпиране (edit 06.2021: и в тях просто остава урина). В резултат на това пелените ви ще започнат да миришат и могат да предизвикат обриви. Пелените ви могат да миришат на чисто след пране, но веднага щом бебето ги намокри, ще усетите остра миризма, която често се определя като миризма на „обор“.

Ще го кажа по следния начин: когато водата ни е твърда, тя има високо съдържание на минерали; ако по време на пране използваме единствено прах за пране, то препаратът ще атакува минералите във водата и ще се опита да измие първо тях и е малко вероятно да успее да се справи и със самото пране. (edit 06.2021: Затова, ако перете с еко-препарат), може да добавяте омекотител за вода (препарат против котлен камък) към всяко пране, (edit 06.2021: или използвайте професионален комерсиален препарат със завишена доза според  указанията на опаковката за силно замърсено пране и район с твърда вода. В противен случай може да постигнем наслояване на неотмита урина в тъканите).

  • За да отстраните натрупването на минералите, е препоръчително да направите накисване с разредена белина, или да пуснете отделяемите абсорбиращи части на 90 градуса (само естествените материи).
  • За да избегнете натрупванията на урина за в бъдеще, използвайте (edit 06.2021: хубав комерсиален прах за пране в посочените дози за размер на пералнята, твърдост на водата и доза за силно замърсено пране, вместо течен или еко препарат. (праховете съдържат голямо количество омекотители за вода)

Black-design-separator

Натрупване на препарат

Наслояването на препарат в пелените е точно обратното на натрупването на минералите от твърдата вода и е резултат от употребата на твърде много препарат в по-мека вода. (edit 06.2021: Този вид натрупване се смята за един от големите митове при употребата на многократни пелени, заедно със слънчевото избелване, т.е. не е реално натрупване, но в действителност предозирането на препарата пречи на ефективното изпиране и пелените ви могат да започнат да миришат).

  • Има лесен начин, който много лесно ще ви отърве от предозирания препарат: пуснете допълнително изплакване, докато пелените ви вече не отделят пяна в чиста вода. След това продължете рутината си, но намалете количеството препарат.
  • (edit 06.2021: Ако междувременно пелените ви са започнали да миришат на урина, тогава "рестартирайте" чрез накисване в белина според инструкциите на Clean Cloth Nappies и проверете правилната доза препарат според твърдостта на водата и размера на пералнята си.)

Black-design-separator

Натрупване от кремове против подсичане

(edit 06.2021) Добрите комерсиални препарати се справят успешно с отмиване на кремовете против подсичане при 40-60 градуса, за разлика от еко-препаратите. Ако останат петна, натъркайте със сапун за петна и повторете прането.

  • Ако използвате еко-препарат, използвайте суха подложка от полар/ флийс, кърпичка, или еднократна подложка, която да играе ролята на бариера между кожата и пелената.

Колко броя пелени ми трябват?27 август 2021

Един от най-често задаваните въпроси - колко броя пелени ми трябват? Ето и моят любим отговор - колкото повече, толкова по-добре! Колкото по-широка ротация имате, толкова по-дълго ще се радвате на пелените си и ще имате възможност да ги изпозлвате с повече от едно дете, а може да ги предадете и на други семейства!

прочети още
Какво са многократни пелени и как се използват22 юни 2021

Наскоро получих въпрос как се използват многократните пелени и си дадох сметка, че отговорът, макар да ми се струва естествен, вече не е толкова очевиден. Въпреки че нашето минало в пелени изобщо не е чак толкова отдалечено от нас, осъзнавам, че съвремието ни се развива с бясна скорост и със същата тази скорост забравя и губи спомен дори за последните години от живота си.

прочети още
Конопените прифолди Thirsties Duo17 октомври 2019

Не знам дали сте любители на комбинацията от прифолд/тензух + кавър, или предпочитате готовите пелени (всичко в едно, джоб), но съм убедена, че всяка система за пелени има своите неотменни достойнства и предимства пред всички останали. Когато започнах да използвам многократни пелени, много харесах идеята за прифолдите, но не успях да си намеря достатъчно малък размер, а размер 2 на наличните тогава пелени бяха огроооомни за моето малко дупенце, затова реших да сгъвам тензух (и то различни размери от различни видове памучни платове).

прочети още
Всичко за кавърите23 октомври 2018

Кавърите са относително банална тема за опитните родители, но разпокъсаната информация обърква навлизащите в сферата на многократните пелени, затова предлагам на вниманието ви селектиран превод на статия от блог, който харесвам. Намирам я за добре структурирана и отговаряща на въпросите, които повечето нови родители задават, без да бъде напълно изчерпателна.

прочети още
Три мита за многократните пелени13 октомври 2018

Това лято (2018г.) започнах да се срещам с родители и да ги запознавам с видовете и функционалностите на съвременните многократни пелени и едва когато се изправих пред тях очи в очи си дадох сметка за това колко легенди и митове се разпространяват неволно. Честно казано, част от слуховете, които чувам, са на границата на абсурда, което обаче не прави хората глупави – прави ги неосведомени.

прочети още
На път с многократни пелени – част 216 август 2018

Както казах и предишния път – аз съм голяма пъзла. Трудно се решавам на някои крачки, които ми се виждат трудоемки или времеемки, като в повечето случаи пречката е единствено в главата ми. Точно това се случи и с пътуванията ми с многократни пелени – първите пъти, в които се наложи да се отделим от дома, замествах многократните пелени с еднократни; след това полека се престраших на уикенд-пътувания с многократни пелени; миналата година преживях първата си едноседмична почивка с многократни пелени, съчетана с пералня на мястото на пътуването – толкова ни хареса, че продължихме да пътуваме по този начин. Ето, че днес мога да се похваля че осъществихме и първата си по-дълга почивка без пералня.

прочети още
Пелени тип „всичко в две“ (AI2, all-in-two)10 юни 2018

Пелените тип „всичко в две“ представляват система от непромокаеми горни гащички и абсорбираща тъкан (често подложки), която не е зашита за кавъра, но двете части се прикрепват една за друга посредством копчета. Това означава, че можете да използвате всякакви комбинации от кавъри и подложки, включително можете да замените подложките със съвсем различен тип попивна материя (напр. прифолд) и това прави този тип пелени изключително вариативни.

прочети още
Как да спестяваме пари, докато отглеждаме бебе?18 май 2018

Какво му трябва на едно бебе? Честно казано – почти нищо друго, освен мама и тате. Новороденото няма нужда от храна, а само от кърмата на мама, а и няма предпочитания за дрешки, така че бебешките дрешки от приятели и познати биха свършили чудесна работа. Често пъти е лесно да се намери и използвана бебешка количка, така че първоначалната инвестиция за новия малък човек да се намали до минимум.

прочети още
Какво трябва да знаем за кремовете против подсичане7 май 2018

Подсичането на кожата на бебето представлява възпаление на чувствителната му кожа и от лека форма на зачервяване и обрив, подсичането може да прерасне в истински рани. Подобно кожно възпаление често пъти се появява при бебета, отглеждани с еднократни пелени, но е достатъчно често явление и при многократните пелени, въпреки разпространената мълва, че заради липсата на химия, кожата не се възпалява. Напротив, възпалява се, но много по-рядко заради честата смяна на пелените и значително по-малкото спарване.

прочети още
На път с многократни пелени - част 118 март 2018

Аз съм голяма пъзла. Ама по принцип съм си такава. Всички обстоятелства покрай едно събитие ми изглеждат много по-сложни и непреодолими, отколкото са наистина, затова и трудно се престраших да пътувам с многократни пелени. Трудно се престраших и да сменям гащи навън и точно заради тези моменти съм убедена, че нищо, свързано с майчинството и многократните пелени не е прекомерно трудно, а е въпрос на настройка, приоритети и свикване. По тази причина всеки ден се опитвам да боря по нещо, за което има пречки единствено в съзнанието ми.

прочети още
Пелени за кърмени бебета19 февруари 2018

Моята мушичка (1,5г.) вдигна температура и през целия ден в четвъртък й беше лошо – беше много жална, нямаше никаква жизненост и искаше единствено да се гуши и да суче. В резултат на това през деня не яде почти нищичко, затова пък цока 24+ часа. На следващия ден температурата спадна, слава Богу, но пък консистенцията на изпражненията й се беше върнала с 1г. назад в периода на ранното захранване. Внезапно си спомних колко експлозивни бяха изхожданията и как нищо не света не можеше да ги задържи.

прочети още
Пелени “всичко в едно“ (англ. all-in-one, AIO)13 февруари 2018

Днес искам да поговорим за най-лесния за ползване вид пелена - тип „всичко в едно“. Това е пелената, която в най-голяма степен се доближава до еднократните пелени по начин на употреба, тъй като не изисква никакво допълнително сглобяване преди употреба. Всички попивни слоеве и подложки са зашити заедно с непромокаемия слой, или поне така е изглеждал оригиналният модел „всичко в едно“. Продават се в различни размери, или идват едноразмерни (при които регулирането на размера се осъществява чрез прегъване с копчета). При пране пелената се почиства от всички твърди изпражнения и цялата се оставя за пране в коша.

прочети още
Най-лесната система за многократни пелени26 януари 2018

Преди няколко дни майка ми ми каза: „Просто не мога да разбера защо си усложняваш живота“. И наистина, многократните пелени не улесняват живота, напротив. Но и не са атомна физика, а са въпрос на навик, който лесно може да бъде създаден, стига да имате поне малко желание.

прочети още
Една история за самото начало23 януари 2018

Вземането на решение за използване на многократни пелени е повратен момент за семейството и понякога е толкова плашещо, че може да убие идеята в зародиш и семейството никога да не опита да се справи. Това, което от сърце бих искала да посъветвам всеки, който има желание да се впусне в това приключение, е да го направи бавно и щадящо за половинката си и близките, които участват в отглеждането на детето (или децата), без да ги притиска да използват само и единствено многократни пелени през цялото време.

прочети още
Вътрешни гащички (фитед пелени)8 януари 2018

Какво представляват вътрешните гащички? Фитед пелените са силно абсорбиращи вътрешни пелени, които се закопчават (с копчета, или велкро лепенки) и приличат на гащички. Те не са непромокаеми и имат нужда от кавър. Може да са едноразмерни, или да имат размери, да са направени от различни естествени и синтетични материи. Най-подходящи са за употреба през нощта, защото пелената абсорбира с цялата си повърхност, за разлика от всички останали видове, които попиват само с подложките си.

прочети още
Пелени тип "джоб"27 декември 2017

Какво представлява пелената тип „джоб“? В повечето случаи това е едноразмерна пелена (т.е. пелена, която може да се адаптира до всички размери, през които преминава бебето от раждането до гърнето), която има външна непромокаема част, а вътрешната е най-често полар/ мек флийс, който има отвор в едната си част, наподобяващ джоб. В този джоб се поставят подложки или други попивни материи (напр. прифолди, сгънат тензух, еднослойни пелени), но самата обвивка на джоба (външната част и флийсът) нямат абсорбиращи свойства.

прочети още
Съхранение6 декември 2017

Има два основни метода на съхранение на многократните пелени – сухо и мокро съхранение. (Всъщност има и трети метод, който комбинация от двата основни)

прочети още
Велкро или копчета: предимства и недостатъци29 ноември 2017

Много хора имат конкретни предпочитания относно вида на затварянето на многократните пелени, а ето и някои най-чести причини, които могат да се изтъкнат като предимства или недостатъци.

прочети още
Прифолди28 ноември 2017

Прифолдите представляват няколко слоя плат, зашити един за друг. Същия ефект можете да постигнете, ако сгънете една голяма еднослойна флат пелена в правоъгълна форма. Повечето прифолди са правоъгълни и съдържат множество пластове памук или смесена материя и често пъти имат отбелязани ръбове за по-лесно прегъване.

прочети още
Флат пелени (плоски, еднослойни пелени)17 ноември 2017

Флат пелените са най-класическият и най-евтин от всички варианти на многократните пелени. Те представляват просто парче плат (достатъчно голямо), което се използва за повиване на бебето –във формата на гащички, или просто като правоъгълна подложка. Флат пелените се продават в различни варианти и размери, както и различни материи – освен обикновения памук, флат пелените се предлагат и в смески памук с бамбук или коноп.

прочети още
Набавяне на комплект многократни пелени11 ноември 2017

Този текст е насочен към тези от вас, които искат или вече са взели решение да използват пелени за многократна употреба, но все още плуват в морето от нова информация. Хората в групите за споделяне и обмен на опит си говорят за АИО (sic!), прифолди, кавъри, фитед, хибриди и тези думички ви блъскат по челото в опит да се свържат с някакво изображение, но... уви. Започвате да се ядосвате. Опитвате се според отзивите да отсеете кои пелени са най-добри, по-малко добри и най-недобри. Опитвате се да подредите и категоризирате информацията и евентуално да я напъхате в таблица, за да е по-разбираема. Става още по-зле, защото не можете да разберете ЗАЩО са измислени толкова видове пелени!

прочети още